Rezultati anketnega vprašalnika o šolski prehrani za učence 2016/2017

Namen vprašalnika je bil izvedeti, kakšne so prehranske navade učencev. Zanimalo nas je, kakšno je zadovoljstvo s prehrano. Vprašalnik je rešilo in vrnilo 49 učencev. Rezultati ankete so napisani pri posameznih odgovorih v procentih.

1. Ali doma zajtrkuješ?

• VEDNO      16%
  • VČASIH     38%
  • NIKOLI      28%

2. Ali spremljaš šolski jedilnik?

• VEDNO 22%
  • VČASIH 55%
  • NIKOLI  2%

3. Ali šolsko malico poješ v celoti?

• DA 22%
  • NE 4%
  • VČASIH 53%

4. Ali si zadovoljen s sestavo kosil?

• VEDNO 14%
  • VČASIH 57%
  • NIKOLI 10%

5. So šolski obroki količinsko zadostni?

• VEDNO 24%
  • NIKOLI 10%
  • VČASIH 42%

6. Sadje, ponujeno ob sredah v okviru Sheme šolskega sadja vzameš:

• REDNO 28%
  • NIKOLO 2%
  • OBČASNO 51%

7. Če obroka ne poješ do konca, to storiš največkrat zato,  ker:

• NI DOBRO 63%
  • OBROK PREOBILEN 14%
  • PREMALO  ČASA 2%

8. Prosim, zapiši predloge s katerimi bi popestrili šolsko prehrano. Upoštevaj smernice za zdravo prehrano. Učenci so zapisali naslednje predloge:

• Prosim ne dajte na krožnik česar nočemo,
  • Več paradižnikove in špinačne juhe,
  • Palačinke, cmoki, svaljki, gobove juhe, paštete ( RIO MARE),
  • Jajca, koruzni in kruh z žitom,
  • Bučno juho, juho s knedlni,
  • Lazanja, makaronovo meso, kus kus,
  • Hrenovka, corn flakes,
  • Obara s piščančjim mesom,
  • Ribano zelje, praženec, juha z rezanci,
  • Pire krompir,
  • Hrenovke,
  • Pečen krompir, krompirjev golaž,
  • Za zajtrk( verjetno mišljena malica, ker zajtrka ne ponujamo)manjkrat mlečni riž in prežganka,
  • Več sadja, več zelenjave in mesa,
  • Več hrane, ki jo imamo radi, večja porcija, večkrat pica,
  • Lahko bi dobili repete.

Z rezultati ankete smo želeli ugotoviti stopnjo zadovoljstva učencev s prehrano v šoli. Rezultati ankete kažejo, da je skupaj 75 % učencev zadovoljnih ali večinoma zadovoljnih s šolsko malico. Nekoliko manjši je odstotek pri šolskem kosilu, 71 %. Ugotavljam, da smo z rezultati lahko deloma zadovoljni. Še več truda bo potrebno vlagati v osveščanje otrok o pomenu zdrave prehrane za njihovo rast in razvoj. Predvsem se bomo osredotočili na uvajanje manj sladkih napitkov, navajanje na vodo in nesladkani čaj. Apelirati bo potrebno tudi na starše, da tudi doma vztrajajo pri bolj zdravem prehranjevanju. Še naprej bomo uvajali čim več bio in eko živil domače proizvodnje.  Pomembno bi bilo tudi več spregovoriti o zajtrku, kot enemu najpomembnejših dnevnih obrokov.

ORGANIZATORKA ŠOLSKE PREHRANE

Urška Kosančič