Zdrava šola

V šolskem letu 2018/2019 bosta naša šola in vrtec nadaljevala evropski projekt Zdrava šola. Rdeča nit projekta tudi v tem šolskem letu je PREHRANA IN GIBANJE, še vedno pa tudi DUŠEVNO ZDRAVJE.

Cilji zdravih šol:

• Aktivno bomo podpirali pozitivno samopodobo vseh učencev s tem, da bomo pokazali, da lahko prav vsak prispeva k življenju v šoli.
  • Skrbeli bomo za vsestranski razvoj dobrih medosebojnih odnosov med učitelji in učenci, učitelji med seboj ter med učenci.
  • Potrudili se bomo, da bodo socialni cilji šole postali jasni učiteljem, učencem in staršem.
  • Vse učence bomo spodbujali k različnim dejavnostim tako, da bomo oblikovali raznovrstne pobude.
  • Izkoristili bomo vsako možnost za izboljšanje šolskega okolja.
  • Skrbeli bomo za razvoj dobrih povezav med šolo, domom in skupnostjo.
  • Skrbeli bomo za razvoj povezav med osnovno in srednjo šolo zaradi priprave skladnega učnega načrta zdravstvene vzgoje.
  • Aktivno bomo podprli zdravje učiteljev.
  • Upoštevali bomo dejstvo, da so učitelji in šolsko osebje zgled za zdravo obnašanje.
  • Upoštevali bomo komplementarno vlogo, ki jo ima šolska prehrana pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.
  • Sodelovali bomo s specializiranimi službami v skupnosti, ki jim lahko svetujejo in pomagajo pri zdravstveni vzgoji.
  • Vzpostavili bomo poglobljen odnos s šolsko zdravstveno in zobozdravstveno službo, da nas bo dejavno podprla pri učnem načrtu zdravstvene vzgoje.

Cilje zdravih šol bomo uresničevali skozi naslednje aktivnosti:

• Zdravje skozi umetnost – dan dejavnosti in aktivnosti skozi celo šolsko leto
  • Pomagamo drugim
  • Gibanje za zdravje
  • Pomagajmo si – medvrstniška pomoč
  • To sem jaz
  • Učimo se živeti skupaj
  • Rekreativni odmor

Skozi te aktivnosti želimo učence spodbuditi k medvrstniški pomoči, samostnojnosti, ozaveščati o pomenu higiene in gibanja, uriti socialne spretnosti in spodbujati dobrodelnost in solidarnost. Opozarjali bomo na motnje hranjenja, spodbujali gibanje v šolskem prostoru ter motivirali otroke za telesno dejavnost. Na šoli in v vrtcu se bomo v okviru Zdrave šole povezovali tudi z drugimi sorodnimi projekti in dejavnostmi, uresničevanjem vzgojnega načrta in pravil šolskega reda, z zunanjim okoljem in zunanjimi institucijami.