Analiza ankete o šolski prehrani za starše 2016/2017

Vprašalnik o šolski prehrani je prejelo 52 otrok za svoje starše. Vrnjenih je bilo 40 anketnih listov . Namen ankete je bil ugotoviti kakšne so prehranske navade učencev in zadovoljstvo s prehrano. Odgovori so podani pri posameznem vprašanju v procentih.

 

1. Ali vaš otrok zajtrkuje?

 • VEDNO  37%
 • VČASIH  42%
 • NIKOLI  17%

 

2. Ali spremljate šolski  jedilnik?

 • VEDNO  30%
 • NIKOLI  12%
 • VČASIH  52%

 

3. Koliko obrokov poje vaš otrok dnevno?

3 OBROKE  2,5%, 3-4 OBROKE 5%, 4 OBROKR 25%, 4-5 OBROKOV 20%, 5 OBROKOV40%

 

4. Ali vaš otrok vzame sadje iz projekta Shema šolskega sadja?

 • VEDNO 55%
 • NIKOLI 7,5%
 • VČASIH  27%

 

5. Ali veste, da učenci dobijo dodatni neplačan obrok (športna tekmovanja, pevske revije…)

 • DA 55%
 • NE 42%

 

6. Vaši predlogi s katerimi bi popestrili  ponudbo šolskih obrokov.

 • Več sladic, večje porcije,
 • Čim več ekološko in lokalno pridelane hrane,
 • Vse je v redu,
 • Rižota z morskimi sadeži, makaronovo meso, umešana jajca
 • Mislim, da se za vse obroke preveč komplicira (naročite velike embalaže in ne vsakemu svojo),
 • Manj ekološke hrane in na ta način več navadne (namesto enega bio kosa, raje dva navadna),
 • Nezadovoljni s ponudbo, žalostno je da si želi repete in ne dobi,
 • Manj mlečnih obrokov,
 • Želimo, da otroku ne polivate omak,
 • Kosmiči,
 • Mogoče 2 menija,
 • Boljši okus enolončnic, več priloge pri glavni jedi,
 • Vztrajati, da vzeti obrok poje do konca, vzame pa toliko kolikor želi…

 

Rezultati ankete kažejo, da so starši v večini zadovoljni ali delno zadovoljni s šolsko malico in šolskim kosilom. Menijo tudi, da prehrana v šoli ustreza Smernicam zdravega prehranjevanja šolarjev. Nekateri starši menijo, da so šolski obroki količinsko nezadostni. Količino šolskih obrokov prilagajamo energetskim potrebam učencev. Analiza je pokazala da samo 37% učencev redno zajtrkuje,  število dnevnih  obrokov, ki bi jih morali zaužiti pa je 5. Tudi odgovori staršev ne odstopajo od priporočil, kar pomeni, da učenci ob prihodu domov  pojedo še 3 obroke, ker jih večina ni zajtrkovala. Zato se bo potrebno v prihodnje razmisliti tudi v to smer in spodbujati učence, da uživajo zajtrk. Če je učenec še lačen, lahko  še dobi juho in solato. Opažamo pa, da po dodatek prihajajo učenci, ki za kosilo pojedo le glavno jed. Če bi učenci pojedli vse jedi (tudi juho, zelenjavne priloge, solato, sadje, polnozrnate izdelke,…), bi jim moralo količinsko zadostovati. Kljub temu, da se večina staršev s svojimi otroki o šolski prehrani pogovarja vsakodnevno oz. tedensko, je anketa pokazala neskladja med odgovori otrok in staršev, predvsem glede zadostnosti količine obrokov, ki bistveno odstopajo pri kosilu in jemanja ponujenih jedi, ki bistveno odstopa pri malici. Starši so podali tudi kar nekaj pohval, pa tudi predlogov in pripomb. Predloge, ki so v okviru Smernic zdravega prehranjevanja v vzgojno izobraževalnih ustanovah in naših možnosti, bomo preučili in skušali realizirat. Ker imamo ljudje različne okuse in navade, se žal prehrana v šoli ne more prilagoditi vsakemu posamezniku, želimo pa si, da bi bilo čim več učencev in tudi staršev s šolsko prehrano zadovoljnih.

 

Hvala za vaše sodelovanje,

ORGANIZATORKA ŠOLSKE PREHRANE

Urška Kosančič

Dodaj odgovor