Na obisku pri Juriju Dalmatinu

V torek, 12. 11. 2019, smo se skupina devetošolcev in mentorici, učiteljica slovenščine Anja Kraševec in učiteljica likovne umetnosti Andreja Novak Gabrič, udeležili zaključne prireditve z odprtjem razstave literarno likovnega natečaja Na obisku pri Juriju Dalmatinu. Letos so jo  gostili v knjižnici Sevnica. Organizatorji so pripravili dogodek, kjer se je pletel program z mladimi glasbenimi izvajalci, govorniki in pogovorom igralcev v vlogi Adama Bohoriča in Jurija Dalmatina. Članici ocenjevalne komisije, gospa Anita Šiško za literarne in gospa Alenka Černelič Krošelj za likovne prispevke, sta podali oceno prejetih literarnih in likovnih del. Posebno priznanje za pesem je prejela Eva Urankar. Ponovno pa so ocenjevalce in obiskovalce navdušili naši likovni izdelki, tri skupinska dela avtoric devetošolk (Iva R., Lucija P., Eva U., Mija A., Maša C., Tiara P., Nastasia S., Zala K., Marina K., Maja V., Zala Š.), ki so se razveselile posebnih priznanj, Dalmatinovih značk oz. zapestnic in knjižnih nagrad.

Razstava bo v Knjižnici Sevnica na ogled do 3. decembra 2019.

Vse sodelujoče učence bodo spomladi v naslednjem letu organizatorji, Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar, podružnica Posavje, in Valvasorjeva knjižnica Krško popeljali še na nagradni tematski izlet v Ljubljano.

Andreja Novak Gabrič, učiteljica likovne umetnosti

 

ROJSTVO SLOVENŠČINE

 

Ali se ga še spomnite?

Dal nam bohoričico je,

A to še ni vse.

Misli, besede, naš jezik rekoč:

 

»Bodite Slovenci, meni v ponos!«

Odpravil je vso neznanje in

Hotel vsem podariti znanje

O tem našem prelepem jeziku

Rotil je

In upal, da nas razsvetli.

Čeprav ga danes več ni, pečat je

                         pustil in ob

                         pomoči prijateljev

                         naš jezik »zgradil«.

 

 

                                                                                                                      Eva Urankar