KD: GRAD RAKA

Petošolci so 25. 5. 2023 obiskali grad Raka. Svoje vtise so zapisali takole:

 

  • “Bilo nam je zelo všeč, vodil nas je gospod Kerin. Gospod nam je povedal, da je Raka v zapisu prvič omenjena leta 1120, kar je tudi zapisano na raškem grbu. Zelo nam je bila všeč orožarna in mučilnica. Naprave za mučenje so se nam zdele zelo krute. Videli smo tudi veliko nagačenih živali, ki so jih včasih lovili lovci z gradu. Všeč nam je bila tudi kočija, ki je v srednjem veku prevažala zelo bogate ljudi.” Klemen, Vili, Julian

 

  • “Vodil nas je gospod Kerin. Zelo dobro je razlagal. Je zelo pameten in naučil nas je veliko o raškem gradu. Našli smo celo knjigo iz leta 1280. Upam, da bomo še kdaj obiskali raški grad.” Anže, Jaka in Nik

 

  • “Bilo mi je zelo dobro, zato ker smmo videli, kako so živeli nekoč, kako so ljudi kaznovali in kje so shranjevali svoje stvari.” Anamari

 

  • “Danes je bilo zelo zanimivo. V gradu smo se malo ohladili. V mučilnici in lovski sobi je bilo kar malo strašno. Izvedeli smo, da so večino stvari pripeljali iz drugih gradov. Gospod Kerin nam je povedal veliko novih stvari.” Klara, Ema in Žana

 

  • “Na gradu mi je bila všeč soba živali. Všeč mi je bilo, ko sem videl pištole. Videli smo naprave za mučenje. Ljudje so bili majhni, zato so bile tudi postelje majhne.” David, Vid in Zara

 

  • “Nagradu je bilo zelo dobro. Veliko smo se naučili. Videli smo sobane, mučilne naprave, orožja, nagačene živali … Mučilne naprave so bile strašne. Bilo je zelo zanimivo.” Kristjan, Karla in Urban

 

  • Najbolj nam je bila všeč soba z mučilnimi napravami. Grad je zanimiv. Naučili smo se, da je bila Barbara Bela zelo stroga. Videli smo veliko naznimivih sob, ki so bile velike. Na koncu smo si ogledali ribnik, v katerem so bili krapi in tudi paglavci.”  Nika, Lejla in Valentina
  • “Bilo nam je zelo všeč in sicer spoznali smo grad. Imeli smo se lepo. Izvedeli smo, da je grad večji kot smo si mislili. Prvi zapis o gradu je iz leta 1120. Večino stvari so prinesli iz drugod.” Gaber, Alex in Jakob