Ločevanje odpadkov – 5. razred

Učenka Alja Š. je povzela spletni članek

Vsak posameznik ima vpliv na okolje, ki ga lahko skupno zmanjšamo s tem, da za začetek premislimo, kako porabljamo energijo in kako lahko z njo varčujemo. Boljše (razkošnejše) življenje navadno pomeni večji ogljikov odtis, z nekaterimi koraki pa ga lahko vsakdo zmanjša in tako prispeva k čistejšemu okolju tudi za prihodnje generacije.

1. Reciklirajmo! Recikliramo lahko prav vse. Ne spreglejmo smetnjakov za razvrščanje papirja, stekla in druge embalaže. Recikliranje poenostavimo tako, da že doma razvrščamo odpadke v več košev, kot jih bomo tudi odvrgli.

2. Kupujmo reciklirane izdelke (papir, prtički…). Vse več izdelkov je recikliranih, celo trdi diski za računalnike. Če bi bilo povpraševanje po tovrstnih izdelkih še večje, bi se povečala tudi njihova ponudba.

3. Kupujmo izdelke v stekleni embalaži. Steklo je pametna izbira, saj ga je možno vedno znova reciklirati.

4. Namestimo varčne sijalke. Sijalke so energetsko najučinkovitejše, pa tudi njihova življenjska doba je daljša kot pri klasičnih žarnicah.

5. Pot pod noge ali na kolo! S tem ne le varujemo okolje, temveč tudi skrbimo za svoje zdravje.

6. Odjavimo se od nezaželene pošte, saj je tudi vsako poslano e-sporočilo zahteva energijo.

7. Kupujmo organsko in ekološko pridelano hrano.

8. Podprimo lokalne kmetovalce, pri katerih bomo dobili bolj svežo in kakovostno hrano – po nižjih cenah.

9. Uredimo si organski vrt s kompostom.

10. Nevarne odpadke odvrzimo samo tam, kjer je to dovoljeno. Sporočite občinskim inšpekcijskim službam, ko boste našli divja odlagališča. ali na kolo! S tem ne le varujemo okolje, temveč tudi skrbimo za svoje zdravje.

Tako pri nas doma ločujemo odpadke in upoštevamo navodila javne komunale.

Alja Šinkovec

Papir shranjujemo in ga pripeljemo v šolo, kadar je zbiralna akcija.
Za plastiko in embalažo imamo rumen pokrov na smetnjakih.
V črni kontejner gredo vstali odpadki. Biološki odpadki gredo pa na kompot.
Ostanke nekatere hrana pa pojejo živali.

Brina, 5. r